Extindere spatiu parohia - Proiect imobiliar

User Rating:  / 0
PoorBest 
Dragi credincioși,
În anul 2016 am avut bucuria să cumpărăm biserica în care ne aflăm acum la Nantes. Comunitatea noastră s-a mărit iar nevoile sunt pe măsură. La finalul anului 2020, ca urmare a deciziei Asociației, am demarat negocierile pentru achiziționarea/cumpărarea imobilului de lângă biserică (barul de lângă) cu scopul de a-l transforma într-o sală parohială unde ne vom desfășura activitățile cu tinerii și copiii. În acest sens, am reușit să negociem prețul de achiziție a imobilului la suma de 212.000 € la care se vor adăuga taxele notariale. Vom încerca să obținem un împrumut bancar dar avem nevoie de un aport financiar.
Acest proiect are ca scop transformarea imobilelor de la nr 87 și 89 în săli multifuncționale. Vrobim de o suprafață la sol de 140m2 iar la etaj de un apartament cu 3 camere care măsoară aproximativ 70m2. Acest apartament poate fi închiriat pentru a reduce cheltuielie de credit sau poate fi folosit în alt fel în funcție de cum decide parohia. Actual în clădire funcționează un bar, de aceea nu vom putea intra de îndată în posesia acestui bun, va trebui să definitivăm și proiectul care privește pe ocupantul barului.
Astăzi duminical observăm un număr constant între 40 și 50 de copilași de la 0 la 18 ani care participă la slujbe. Parohia are în grijă instruirea lor catehetică. Pentru această activitate avem nevoie de spații adaptate, spații care să izoleze activitatea copiilor de slujbele care sunt în desfățurare. S-a constatat de asemena că atunci când avem conferințe sau activități culturale nu avem unde să le desfășurăm, fiind obligați sau să nu le mai facem sau să închiriem locații care nu se găsesc așa ușor chiar lângă parohie fie să le ținem în condiții nu tocmai potrivite.
Din acest an funcționează și o școalî parohială care este obligată să își desfășoare activitate ăn biserică , din cauza lipsei spațiului. Acest lucru duce la o suprapunere cu slujbele care sunt oficiate (cununii, botezuri sau parastase).
Pe această cale, îi rugăm pe toți cei care pot să ne sprijine financiar pentru în acest demers necesar activităților parohiei noastre.
După cum știți, parohia noastră este recunoscută ca fiind o Asociație Cultuală, acest lucru de dă dreptul de a da reçu fiscale(chintață de donație) pentru fiecare donator. Cu această chinață fiecare se poate defiscaliza. Exemplu: dacă dăruiesc parohiei 1000 euro în cursul anului acesta, anul viitor când voi face declarația de impozit voi declara 1000 de ero in casuta 7UH și voi primi în luna ianuarie a anului următor un virament din partea Impozitelor din Franța ăn valoare de 666 euro, adică 66% din ceea ce donez îmi va fi returnat.
Cecurile pot fi adresate la . Ass. Sts Pierre et Paul, 828 rue du Cellier, 44470, Mauves sur Loire.
 
p. Adrian
FaLang translation system by Faboba